Εκπαιδευτική δράση για οικογένειες
08.07.2017

"Ο Αγώνας του '21 μέσα από τα μάτια του μικρού Νικήτα".

Ο Νικήτας, ένας μικρός αγωνιστής του '21, προσκαλεί τους μικρούς επισκέπτες του μουσείου να φορέσουν τα μαγικά του τσαρούχια και να ακολουθήσουν τα βήματά του μέσα στο Μουσείο, για να τους αποκαλύψει ιστορίες από τον Αγώνα «ζωντανεύοντας» τα όπλα, τα πορτραίτα και τα αντικείμενα των Αγωνιστών του '21.

Η οικογένεια παραλαμβάνει από την είσοδο την τσάντα του προγράμματος μέσα στην οποία υπάρχουν ένα ζευγάρι μαγικά τσαρούχια (μέχρι 39 νούμερο) για κάθε παιδί της οικογένειας, ένα φυλλάδιο-παιχνίδι με την αφήγηση του μικρού Νικήτα που καθοδηγεί τα παιδιά στο μουσείο και ένα παιχνίδι με κάρτες ιστορικών γνώσεων για τους μεγάλους.

Αφού ο μικρός Νικήτας σας ξεναγήσει στις Συλλογές του Μουσείου μια έκπληξη σας περιμένει...

Ελεύθερη συμμετοχή