Όροι λειτουργίας ΕΙΜ
02.10.2020

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο ενημερώνει τους επισκέπτες του ότι, εξαιτίας της πανδημίας COVID-19, για την ασφαλέστερη περιήγησή τους στους χώρους του:

• είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας και η τήρηση απόστασης δύο (2) μέτρων σε όλους τους εκθεσιακούς χώρους και στην υποδοχή, όπου έχει τοποθετηθεί διαχωριστικό. Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική για τα παιδιά.
  • προτεραιότητα δίνεται στην εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ, ατόμων άνω των 65, εγκύων κ.λπ.
  • υπάρχουν διαθέσιμα αντισηπτικά σε όλους τους χώρους του Μουσείου.
  • η είσοδος στο Πωλητήριο είναι ελεγχόμενη. Επιτρέπεται σε έναν επισκέπτη κάθε φορά.

Για τη διευκόλυνση του κοινού υπάρχουν αναρτημένες γενικές οδηγίες σε όλους του χώρους, καθώς και ειδική σήμανση για την τήρηση των προβλεπόμενων αποστάσεων.

Όλο το προσωπικό που έρχεται σε άμεση επαφή με το κοινό (ταμείο, πωλητήριο, φυλακτικό προσωπικό και προσωπικό καθαριότητας) χρησιμοποιεί προστατευτική μάσκα.