Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων

Εκπαιδευτική δράση για εφήβους (12-15 ετών) στο 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο της Πλάκας.

Στις 11,12 & 13 Ιουλίου 2017, ώρες 10:00-12:00, θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο (Αδριανού 114, Πλάκα), η εκπαιδευτική δράση με τίτλο: "Πώς να ζούσαν άραγε στην Αθήνα του 16ου αιώνα – Με αφορμή και έμπνευση το ιστορικό χνάρι μιας οικογένειας των Αθηνών". Απευθύνεται σε εφήβους 12-15 ετών και υλοποιείται από το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο στο πλαίσιο του προγράμματος "Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων", μια πρωτοβουλία που ξεσηκώνει τον τελευταίο καιρό τις γειτονιές της πρωτεύουσας με δωρεάν δράσεις για όλους, έχοντας την αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Την επιστημονική επιμέλεια και υλοποίηση της δράσης υπογράφουν οι επιμελήτριες του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου Αγγέλα Βιδάλη, Κωνσταντίνα Καλαϊντζή και η εικαστικός Μαρίζα Δεβούρου, ενώ το σχολείο που θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα αποτελεί και αυτό φωτεινό κομμάτι της ιστορίας της Αθήνας, μιας και είναι ένα από τα πρώτα που λειτούργησαν στην πόλη μετά την αναγνώριση της Ελλάδας ως ανεξάρτητου κράτους.

Η είσοδος στη δράση είναι δωρεάν και είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής/κράτηση θέσης στην ιστοσελίδα του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία: www.athensopenschools.gr ή στο τηλέφωνο 210 5277089.