ΕΠΑΝΑCΥΣΤΑΣΗ ΄21: Εκπαιδευτικό υλικό

Ενημέρωση σχετικά με το εκπαιδευτικό υλικό της επετειακής έκθεσης ΕΠΑΝΑCΥΣΤΑΣΗ ΄21.

Εκπαιδευτικές επισκέψεις για σχολικές και άλλες ομάδες κλείνονται από τον Οκτώβριο του 2021. Οι ομάδες περιηγούνται με τη βοήθεια επιστημονικού συνεργάτη του Μουσείου.

Επιπλέον, για την καλύτερη προετοιμασία της επίσκεψης ή και για ανάλυση θεματικών ενοτήτων στην τάξη, οι εκπαιδευτικοί μπορούν να αξιοποιήσουν την Ψηφιακή Ξενάγηση της έκθεσης.

Οι σχολικές ομάδες μπορούν να επιλέξουν να εξετάσουν θέματα όπως: ο προεπαναστατικός κόσμος, τα Οθωμανικά Βαλκάνια, ποιοι ήταν οι αγωνιστές, πώς πολεμούσαν, τα όπλα τους και τη χρήση τους, η καθημερινότητά τους, η πίστη, η επιστήμη και οι δεισιδαιμονίες, ο θάνατος στη μάχη, οι γυναίκες, τα παιδιά, η αιχμαλωσία και η προσφυγιά, η συμπαράσταση από ανθρώπους από όλο τον κόσμο, οι εφημερίδες του Αγώνα, οι πολιτικές διακηρύξεις και τα Συντάγματα των αγωνιστών, η δημιουργία του νεοελληνικού κράτους, οι αλλαγές που επέφερε η Επανάσταση, η δικαίωση ή όχι των αγωνιστών.