Εγκαίνια της έκθεσης ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21: ΝΑΥΠΛΙΟ

Eγκαινιάστηκε η έκθεση ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21: ΝΑΥΠΛΙΟ

Το Σάββατο, 22 Μαΐου 2021, στην Εθνική Πινακοθήκη-Παράρτημα Ναυπλίου, εγκαινιάστηκε με επιτυχία, παρουσία του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού η έκθεση "ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21: ΝΑΥΠΛΙΟ". Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης ο σύμβουλος στην Εθνική Τράπεζα και συντονιστής της Πρωτοβουλίας 1821-2021 Ιωάννης Μάνος, η Διεθύντρια της Εθνικής Πινακοθήκης - Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, Μαρίνα Λαμπράκη- Πλάκα, ο Γενικός Γραμματέας της ΙΕΕΕ Θεμιστοκλής Κοντογούρης, ο πρόεδρος του Δ.Σ. της Εθνικής Πινακοθήκης Απόστολος Μπότσος και η καθηγήτρια Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Μαρία Ευθυμίου.

Η έκθεση, η πρώτη, από τις περιφερειακές εκθέσεις του επετειακού προγράμματος του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, που ανοίγει για το κοινό, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της "Πρωτοβουλία 1821-2021 / Initiative 1821-2021" με τη στήριξη της Εθνικής Τράπεζας και των Ιδρυμάτων: Ευγενίδου, Καπετάν Βασίλη & Κάρμεν Κωνσταντακοπούλου, Λαμπράκη, Αικατερίνης Λασκαρίδη, Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη και  Μποδοσάκη. Τεχνολογική υποστήριξη: Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ). Το διαδραστικό έκθεμα της Χάρτας του Ρήγα υλοποιήθηκε με τη στήριξη του Ιδρύματος Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου.

Στο πλαίσιο:undefined

Το διαδραστικό έκθεμα της Χάρτας της Ελλάδος του Ρήγα Βελεστινή