Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος

Στιγμιότυπο από τον αγιασμό στα εγκαίνια του Μουσείου το 1962 Στιγμιότυπο από τον αγιασμό στα εγκαίνια του Μουσείου το 1962
Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος είναι νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Λειτουργεί αδιάλειπτα από το 1882. Σκοπός της, η συλλογή, διατήρηση και προβολή αντικειμένων και μαρτυριών που φωτίζουν την ιστορία του νεότερου Ελληνισμού. Είναι η ψυχή πίσω από τη λειτουργία του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.

Η ΙΔΡΥΣΗ

Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος ιδρύθηκε το 1882, σε μία εποχή οικονομικής και κοινωνικής ανέλιξης του ελληνικού κράτους.

Ιδρυτικά μέλη της ήταν επιφανείς εκπρόσωποι των επιστημών, των γραμμάτων και των τεχνών της εποχής, όπως ο λόγιος και δημοσιογράφος Τιμολέων Φιλήμων, o θεμελιωτής της ελληνικής λαογραφίας Νικόλαος Πολίτης, ο ιστορικός Σπυρίδων Λάμπρος, ο αθηναιογράφος Δημήτριος Καμπούρογλου, ο δημοσιογράφος Μπάμπης 'Aννινος, ο ιστορικός και γεωγράφος Αντώνιος Μηλιαράκης, ο ποιητής Γεώργιος Δροσίνης κ.ά.

Σκοπός της, η συλλογή, διαφύλαξη και προβολή κειμηλίων και μαρτυριών που φωτίζουν την ιστορία του νεότερου Ελληνισμού. Για την εκπλήρωση του σκοπού αυτού η Εταιρεία προέβη άμεσα στη σύσταση Μουσείου, Αρχείου και Βιβλιοθήκης. Παράλληλα, από το 1883 εξέδιδε περιοδικό επιστημονικό σύγγραμμα, το Δελτίον της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος με μελέτες ιστορικού και λαογραφικού περιεχομένου.

Σήμερα η δράση της Εταιρείας προβάλλεται κυρίως μέσα από το έργο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου και των παραρτημάτων του στην Ύδρα.

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΙΕΕΕ

Μετά τις τελευταίες αρχαιρεσίες, το Δ.Σ. της ΙΕΕΕ διαμορφώθηκε ως εξής:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΜΙΝΩΤΟΥ