Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα

Aπευθύνεται σε μαθητικές ομάδες από 12 έως και 15 ετών.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα απευθύνεται σε μαθητικές ομάδες από 12 έως και 15 ετών. Σχεδιάστηκε για την επετειακή έκθεση για τον εορτασμό των 200 χρόνων από τηv Ελληνική Επανάσταση του 1821, «ΕΠΑΝΑCΥΣΤΑΣΗ ΄21». Ζωντανεύει μέσα από τη μουσική την εποχή όπου ο Τυρταίος συναντήθηκε με τον Ρήγα, τον Σολωμό και τον Τσοπανάκο και ο Διγενής Ακρίτας με τον Μάρκο Μπότσαρη, τον Κολοκοτρώνη και τον Καραϊσκάκη.

Κύριος στόχος του προγράμματος είναι ο μαθητής να εισαχθεί στο ιστορικό  τοπίο της εποχής, μέσα από ήχους και εικόνες ακολουθώντας ένα  αφηγηματικό μουσικό μονοπάτι. Γαλλικά και ισπανικά επαναστατικά τραγούδια, ελληνικά, κλέφτικα και ηρωικά, θούριοι, φιλελληνικά τραγούδια, μαζί και ο «Ύμνος εις την Ελευθερίαν», αποτελούν μια εξίσου σημαντική και πρωτότυπη μουσική αφήγηση που ακολουθεί αυτή των εκθεμάτων.

Για τις ανάγκες τού προγράμματος δημιουργήθηκε ψηφιακό υλικό που ζωντανεύει μέσα από εικόνες, κειμήλια και αφηγήσεις αγωνιστών, τα μουσικά όργανα, τα τραγούδια και τους χορούς των Ελλήνων. Το υλικό αυτό  είναι αξιοποιήσιμο τόσο στην τάξη όσο και κατά τη διάρκεια της επισκέψεως των μαθητών στο μουσείο.

Οι ημερομηνίες του προγράμματος έχουν κλείσει. Για εγγραφή στη λίστα αναμονής μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο 210-3222266 (εσωτ. 220), 11:00-13:00.

Διάρκεια: 75΄

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 20 παιδιά

Υπεύθυνη προγράμματος: Νικολέττα Ζυγούρη

• Ταξίδι μουσικό – Οργανοποιός ταμπουρά Γ. Μακρυγιάννη

• Ταξιδι μουσικό Ν. Κασομούλης

• Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα -Χοροί

Αρχεία
Σεπτέμβριος - Ιούνιος
Τρίτη - Παρασκευή: 09.00-16.00
Σάββατο - Κυριακή: 10.00-16.00
Ιούλιος- Αύγουστος
Τρίτη - Κυριακή: 10.00- 16.00
Ώρα τελευταίας προσέλευσης: 15.30
Το Πωλητήριο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου εξυπηρετεί τους επισκέπτες από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες 09:00-16:00.