Φροντίδα - προληπτική συντήρηση συλλογών

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την προληπτική συντήρηση των μουσειακών αντικειμένων. Απευθύνεται σε αμιγείς ηλικιακά σχολικές και άλλες ομάδες κάθε βαθμίδας εκπαίδευσης και σε ενηλίκους. Μέγιστος αριθμός: 25 συμμετέχοντες.

Τι είναι η προληπτική συντήρηση; Πως μπορείς να προστατεύσεις ένα αγαπημένο παλιό αντικείμενο χωρίς να το ακουμπήσεις; Ένα ευέλικτο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με τη σημασία της προληπτικής συντήρησης για τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς. Πρόκειται για πέντε διαφορετικά βιωματικά εργαστήρια, το καθένα επικεντρωμένο στη φροντίδα μιας Συλλογής του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, που μπορούν να προσαρμοστούν κατόπιν συνεννόησης σε διάφορες ηλικιακές ομάδες και ενδιαφέροντα.

Μία Πέμπτη τον μήνα, 10:30-12:00, Αίθουσες Μόνιμης Έκθεσης - Αίθουσα Κοινοβουλίου

Υπεύθυνη προγράμματος: Μαίρη Καπότση, τηλ. 210-3237617 (εσωτ. 208)

Το κόστος για την παρακολούθηση του προγράμματος είναι πέντε (5) ευρώ για τους μαθητές-φοιτητές και 10 για τους ενήλικες. Καταβάλλεται στο λογιστήριο του Μουσείου πριν την έναρξη.

Για την ημερομηνία έναρξης των ηλεκτρονικών κρατήσεων θα υπάρξει ανακοίνωση στα μέσα Σεπτεμβρίου.

Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 213).

Πολυμέσα