Eκπαιδευτικά προγράμματα 2023-2024

Λόγω τεχνικού προβλήματος το άνοιγμα της πλατφόρμας των ηλεκτρονικών κρατήσεων μετατίθεται για την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου.

Προγράμματα σε εβδομαδιαία βάση:

1) «Γνωριμία με τις ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές», 2) «Όψεις της καθημερινής ζωής των Ελλήνων (18ος-19ος αι.)», 3) «Ας γνωρίσουμε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο», 4) «Γαλανόλευκη η θωριά σου».

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα αποτελούν θεματικές παρουσιάσεις με βιωματικές δράσεις για παιδιά, που βασίζονται στο υλικό των Συλλογών του Μουσείου που περιλαμβάνεται στη Μόνιμη Έκθεσή του ή αναδεικνύουν μια συγκεκριμένη ιστορική ενότητα. Έχουν σχεδιαστεί για να εξυπηρετούν συγκεκριμένους στόχους, οι οποίοι προβάλλονται αναλυτικά στον εκπαιδευτικό φάκελο που τίθεται στη διάθεση των εκπαιδευτικών, για να τον αξιοποιήσουν στην τάξη πριν και μετά τη διεξαγωγή του προγράμματος στο Μουσείο. Μπορείτε να αναζητήσετε τον κάθε φάκελο στο πεδίο του αντίστοιχου προγράμματος.

Τα προγράμματα διεξάγονται με την καθοδήγηση επιστημονικών ερμηνευτών.

Οι κρατήσεις για τα προγράμματα που πραγματοποιούνται σε εβδομαδιαία βάση, θα γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Μουσείου από τις 26 Σεπτεμβρίου 2023

1) Για το πρόγραμμα «Γνωριμία με τις ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές» το οποίο απευθύνεται σε μαθητές της Α΄ και Β΄ Δημοτικού, το κόστος είναι 3 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Για να κάνετε κράτηση ακολοθείστε τον σύνδεσμο https://www.nhmuseum.gr/ekpaideftika-programmata/ekpaideutika/gnorimia-me-tis-ellinikes-paradosiakes-foresies

2) Για το πρόγραμμα «Όψεις της καθημερινής ζωής των Ελλήνων (18ος-19ος αι.)» το οποίο απευθύνεται σε μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού και της Γ΄ Γυμνασίου, το κόστος είναι 3 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Για να κάνετε κράτηση πατήστε ακολουθειστε τον σύνδεσμο https://www.nhmuseum.gr/ekpaideftika-programmata/ekpaideutika/opseis-tis-kathimerinis-zois-ton-ellinon-18os-19os-ai

3) Για το πρόγραμμα «Ας γνωρίσουμε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο» το οποίο απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείου, το κόστος είναι 2 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Για να κάνετε κράτηση ακολουθείστε τον σύνδεσμο https://www.nhmuseum.gr/ekpaideftika-programmata/ekpaideutika/as-gnorisoume-to-ethniko-istoriko-mouseio

4) Για το πρόγραμμα «Γαναλόλευκη η θωριά σου» το οποίο απευθύνεται σε μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού, το κόστος είναι 3 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Για να κάνετε κράτηση πατήστε ακολουθείστε τον σύνδεσμο https://www.nhmuseum.gr/ekpaideftika-programmata/ekpaideutika/galanolefki-i-thoria-sou

Οι παραπάνω σύνδεσμοι οδηγούν στους πίνακες με τις προγραμματισμένες έως το τέλος του σχολικού έτους ημερομηνίες εκτέλεσης κάθε προγράμματος. Μετά την επιλογή της επιθυμητής ημερομηνίας, είναι απαραίτητη η συμπλήρωση και υποβολή της φόρμας συμμετοχής που εμφανίζεται. Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας το σχολείο λαμβάνει ένα e-mail επιβεβαίωσης.

Πληροφορίες για το κάθε πρόγραμμα (σύντομη περιγραφή, ημέρες και ώρες εκτέλεσης, αριθμός μαθητών, στοιχεία επικοινωνίας κ.ά.) μπορείτε να αναζητήσετε στα οικεία πεδία.

Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 (εσωτ. 213).

Προγράμματα κατόπιν προσυνεννόησης:

1) «Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα», 2) «Απόδραση από το Μουσείο» (escape room ), 3) «Φροντίδα / προληπτική συντήρηση των Συλλογών του Μουσείου», 4) «Εκπαιδευτική δράση για άτομα με προβλήματα μνήμης, ειδικές ομάδες κοινού - διαπολιτισμικά προγράμματα», 5) «Με τη ματιά των εφήβων»

Οι κρατήσεις γίνονται τηλεφωνικά:

1) Για το πρόγραμμα «Ταξίδι μουσικό στα χρόνια του Αγώνα», το κόστος είναι 3 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Τηλ. 210-3237617, εσωτ. 220, 108.

2) Το πρόγραμμα «Απόδραση από το Μουσείο» θα ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2024. Απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου. Το κόστος είναι 5 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Τηλ. 210-3237617, εσωτ. 106, 107, 109.

3) Για το πρόγραμμα «Φροντίδα / προληπτική συντήρηση των Συλλογών του Μουσείου», το κόστος είναι 5 ευρώ για τους μαθητές και 10 τους ενήλικες και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Τηλ. 210-3237617, εσωτ. 108.

4) Για το πρόγραμμα «Με τη ματιά των εφήβων», το κόστος είναι 3 ευρώ ανά μαθητή και θα καταβάλλεται στην υποδοχή του Μουσείου πριν την έναρξη. Τηλ. 210-3237617, εσωτ. 220.

Σε περίπτωση ακύρωσης επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το 210-3237617 και επιλέγετε τον  εσωτερικό αριθμό που αντιστοιχεί στο κάθε πρόγραμμα.

Δωρεάν προγράμματα, κατόπιν προσυνεννόησης:

1) «Εκπαιδευτική δράση για άτομα με προβλήματα μνήμης, ειδικές ομάδες κοινού - διαπολιτισμικά προγράμματα», τηλ. 210-3237617, εσωτ. 109, 107.

2) «Αγγίζουμε την Ιστορία», εργαστήριο απτικής διερεύνησης για τυφλούς και μερικώς βλέποντες επισκέπτες μαζί με τους συνοδούς τους, τηλ. 210-3237617, εσωτ. 222, 115.