Η Εκστρατεία της Μικράς Ασίας

Ώρες Λειτουργίας
10:00- 19:00 καθημερινά και Σαββατοκύριακα
Τοποθεσία
Μoυσείο Συλλογής Γεωργίου και Νεφέλης Τζιάπρα Πιερίδη, Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου Φανερωμένης, 86-90, 1011 Λευκωσία Τ. Κ. 21995, 1515 Λευκωσία, Κύπρος
Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Τραπέζης Κύπρου φιλοξενεί τη φωτογραφική έκθεση «Η Εκστρατεία της Μικράς Ασίας» από τις Συλλογές του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.

Η έκθεση, η οποία θα φιλοξενηθεί στο Moυσείο Συλλογής Γεωργίου και Νεφέλης Τζιάπρα Πιερίδη του ΠΙΤΚ, παρακολουθεί την πορεία από τη Μεγάλη Ιδέα της εθνικής ολοκλήρωσης στη συνοριακή και πληθυσμιακή διαμόρφωση του σημερινού ελληνικού κράτους, μέσα από τα δραματικά γεγονότα της Μικρασιατικής Εκστρατείας του 1922. Το ταξίδι ξεκινά με αναφορά στην άνθηση του Ελληνισμού στη Μικρά Ασία και την Ανατολική Θράκη.

Στο κύριο μέρος της έκθεσης τα τεκμήρια αφηγούνται την ελληνική παρουσία στη Μικρά Ασία και τα γεγονότα της Εκστρατείας, μέχρι την υποχώρηση του ελληνικού στρατού και την καταστροφή της Σμύρνης.

Τα τεκμήρια προέρχονται από το Φωτογραφικό Αρχείο και το Αρχείο Ιστορικών Εγγράφων της ΙΕΕΕ. Έχουν επίσης παραχωρήσει αρχειακά τεκμήρια το Ιστορικό και Πολιτιστικό Αρχείο Πετραλιά, το Αρχείο Μιχαήλ Γ. Θεοτοκά, το Ιστορικό Αρχείο Ελλήνων Προσκόπων και το Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο (ΕΛΙΑ).

Κατά τη διάρκεια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν ξεναγήσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα.

Η έκθεση βασιζεται στην περιοδική έκθεση του ΕΙΜ: Από τη Μεγάλη... στη Σύγχρονη Ελλάδα (Μέρος Α) που παρούσιάζεται την περίοδο αυτή στον χώρο υποδοχής του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου (Αθήνα, Μέγαρο Παλαιάς Βουλής)

Περισσότερες πληροφορίες : https://bit.ly/43qYsDt