Θάλεια Φλωρά Καραβία, Μικρά Ασία 1921

Ώρες Λειτουργίας
10:30-13:30 και 18:00-21:00
Λαογραφικό Μουσείο Κύμης, αίθουσα Ι.Αδαμόπουλος
H έκθεση "Θάλεια Φλωρά Καραβία, Μικρά Ασία 1921" στο Λαογραφικό Μουσείο Κύμης.

Το Σάββατο 21 Ιουλίου το βράδυ έγιναν τα εγκαίνια της έκθεσης "Θάλεια Φλωρά Καραβία, Μικρά Ασία 1921", στο Λαογραφικό Μουσείο Κύμης.

Η έκθεση, προσαρμογή της αντίστοιχης που παρουσιάστηκε πέρυσι στην Αίθουσα Συνεδριάσεων της Παλαιάς Βουλής, αποτελείται από αντίγραφα των έργων της ζωγράφου, από την περιοδεία της στο μέτωπο της Μικρασιατικής Εκστρατείας (Ιούλιος-Οκτώβριος 1921). Απεικονίζονται πορτρέτα στρατιωτικών, ιατρών, τραυματιών, εθελοντριών νοσοκόμων καθώς και τοπία και σκηνές στρατιωτικής και καθημερινής ζωής. Πλαισιώνονται από φωτογραφίες και μαρτυρίες σχετικά με τον υγειονομικό αγώνα που έτρεχε παράλληλα με τον πόλεμο, καθώς και με τον δυναμικό ρόλο των γυναικών σε αυτόν. Αναδεικνύεται και η σχέση της ζωγράφου με τον τόπο της έκθεσης, μέσω της αυτόνομης παρουσίασης έργων της από την Κύμη, όπως το πορτρέτο του Συνταγματάρχη Βελισσαρίου και η εικόνα της "Κουμιώτισσας που γνέθει".

Στα πλαίσια της έκθεσης, ως αντίστιξη στον ιδεαλισμό της Φλωρά, προβάλλεται επίσης το βίντεο "Το ημερολόγιο ενός φαντάρου", που αναδεικνύει τα βάσανα του Δημήτρη Γεώργαρη, ενός άσημου στρατευμένου, μέσα από το "τεφτέρι" του. Περιέχει σκίτσα των όπλων του και ποιητική αφήγηση της πορείας του, και αποτελεί σημαντικό ιστορικό τεκμήριο που δωρήθηκε πρόσφατα στο ΕΙΜ.

Η έκθεση είναι συνδιοργάνωση της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος με τον Μορφωτικό και Εκπολιτιστικό Σύλλογο Κύμης, και θα διαρκέσει έως τις 17 Αυγούστου.

Πολυμέσα