Οι Πρόσφυγες: Τα animation της έκθεσης

Οι Πρόσφυγες: Τα animation της έκθεσης Άννα Τζώρτζη

Το ΕΙΜ παρουσιάζει τα animation της περιοδικής του έκθεσης: «Από τη Μεγάλη στη Σύγχρονη Ελλάδα (Μέρος Β’): Οι Πρόσφυγες», που πραγματοποιείται με την αποκλειστική χορηγία της Τράπεζας Πειραιώς, στο πλαίσιο του προγράμματός της «Ημέρες Μνήμης του Ελληνισμού, 1922-1924»

Δείτε τα βίντεο πατώνας πάνω στον τίτλο κάθε έργου:

Από τη Μεγάλη στη Σύγχρονη Ελλάδα (Μέρος Β’): Οι Πρόσφυγες

Δημιουργοί: Παναγιώτης Ράπας, Δάφνη Τρικάτσουλα

Ενότητα Α: Τα αίτια

όπου αναφέρονται οι λόγοι για τους οποίους κάποιοι αναγκάζονται να εγκαταλείψουν τις εστίες τους

Το αλώνι | Δημιουργός: Θησέας Καράκαρης

Ο δεσμός | Βασίλης Παπαδόπουλος

Βασανιστήριο | Δημιουργός: Όλιβερ Παπαδοπούλου

Ενότητα Β: Ο ξεριζωμός

που περιγράφει τις συνθήκες της αποχωρησής των προσφύγων, τις διαδρομές που ακολουθούν, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, την άφιξη και την υποδοχή στον προορισμό τους

1922_Ελένη | Δημιουργός: Κωνσταντίνος Θέμελης

Το αρτοποιείον | Δημιουργός: Χρυσάνθη Ζωάννου

Το ταξίδι | Δημιουργός: Αθηνά Ραφτοπούλου

Η ξύλινη βάρκα | Δημιουργός: Δημήτρης Χατζηαντωνίου

Ενότητα Γ: Το στέριωμα

που αφορά στην μόνιμη εγκατάσταση στη νέα τους πατρίδα, στην ανάπτυξη αγροτικών και αστικών οικισμών, στην επαγγελματική αποκατάσταση και τελικά στην ενσωμάτωσή τους

Μια κάποια πατρίδα | Δημιουργοί: (Ομαδικό project) Κουπανιτσά Μαρία, Παπαγιαννοπούλου Παρασκευή Αποστολία, Παπαϊγνατίου Δημήτριος Θεόδωρος

Ενότητα Δ: Η μνήμη

με αναφορές στο αποτύπωμα και τη διαχείριση του τραύματος, στις επιρροές στον πολιτισμό, στις τέχνες και τα γράμματα και τέλος στη λαχτάρα της επιστροφής των προσφύγων στις ιδιαίτερες πατρίδες τους

Η κουβέρτα   | Δημιουργός: Ελευθερία Γκουτζικίδου

Ξεριζωμός  | Δημιουργός: Mike Δεσποτόπουλος

Τα animation των ενοτήτων της έκθεσης δημιουργήθηκαν από τους τριτοετείς του προπτυχιακού προγράμματος BA (Hons) in Animation & Interactive Media του ΑΚΤΟ, υπο την επιβλεψη της ακαδημαϊκής ομαδας του ΑΚΤΟ και των επιμελητριών του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου και επιμλητριών της έκθεσης Νατάσας Καστρίτη και Ρεγγίνας Κατσιμάρδου. Με τα έργα τους συμπληρώνουν τα φωτογραφικά τεκμήρια, τα ιστορικά έγγραφα και αντικείμενα από τις συλλογές του Μουσείου, τις μαρτυρίες, τα αποσπάσματα πηγών και τα δημοσιεύματα Τύπου.

Για την υλοποίηση αυτού του διαχρονικού, και τόσο ευαίσθητου ζητήματος, οι animators του ΑΚΤΟ εργάστηκαν υπό την καθοδήγηση της ακαδημαϊκής ομάδας του προγράμματος BA (Hons) in Animation & Interactive Media.

Επικεφαλής project

Dr Αναστασία Δημητρά [Σκηνοθέτης & Δημιουργός Animation, Διευθύντρια Προγράμματος]

Supervisors

Νάσια Κεφαλά [Creative Director, καθηγήτρια ΑΚΤΟ]

Ελένη Ξουπά [3D Animator, Art Director, καθηγήτρια ΑΚΤΟ]

Δημήτρης Πατρίκιος [Σκηνοθέτης & 3D Animator, καθηγητής ΑΚΤΟ]

Γιάννης Δαμιανίδης [Καθηγητής Μουσικής, Μουσικοτεχνολόγος καθηγητής ΑΚΤΟ]

Κική Μήλλιου [Μηχανικός Μουσικής Τεχνολογίας & Ακουστικής - καθηγήτρια ΑΚΤΟ]

Το ΕΙΜ και οι επιμελητές της έκθεσης ευχαριστούν τον ΑΚΤΟ για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκληση και την εξαιρετική συνεργασία.

Η έκθεση, η οποία υλοποιείται με την αποκλειστική χορηγία της Τράπεζας Πειραιώς στο πλαίσιο του προγράμματός της «Ημέρες Μνήμης του Ελληνισμού, 1922-1924», φιλοξενείται στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (Μέγαρο Παλαιάς Βουλής - Σταδίου 13, Αθήνα) και έχει διάρκεια έως τις 30 Ιουνίου 2024. Ώρες λειτουργίας: Τρίτη - Παρασκευή 9:00 – 16:00, Σάββατο & Κυριακή 10:00 – 16:00.