"Φυλακτά και ξόρκια"

Ώρες Λειτουργίας
Τρίτη - Κυριακή, 08:30 - 14:30
Εθνικό Ιστορικό Μουσείο - Αίθουσες Λαογραφικής Συλλογής
Αποτροπαϊκά σύμβολα της νεοελληνικής παράδοσης όπως αποτυπώνονται σε: φορεσιές, πολεμικές εξαρτύσεις, προσωπικά αντικείμενα κ.ά και χειρόγραφοι κώδικες με σχετικό περιεχόμενο.

Στα πλαίσια του θεσμού "Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς", το ΥΠΠΟ για το έτος 2009 επέλεξε ως θέμα "Μάγοι, ξόρκια και φυλακτά: Η μαγεία στον αρχαίο και χριστιανικό κόσμο". Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο συμμετέχει με την έκθεση "Φυλακτά και ξόρκια".

Από τις συλλογές του Μουσείου παρουσιάζονται αποτροπαϊκά σύμβολα της νεοελληνικής παράδοσης όπως αποτυπώνονται σε: φυλακτά, φορεσιές, πολεμική εξάρτυση, κοσμήματα, προσωπικά αντικείμενα, οικοσκευή - καθώς και παλαιοί χειρόγραφοι κώδικες με σχετικό περιεχόμενο.

Οι επισκέπτες της έκθεσης θα έχουν πρόσβαση σε σχετική βιβλιογραφία καθώς και τη δυνατότητα να γνωρίσουν το περιεχόμενο των χειρογράφων από μεταγεγραμμένα κείμενα που αφορούν ξόρκια και μάγια.

Είσοδος ελεύθερη