Εγκαίνια έκθεσης «Σε γνωρίζω από την Όψι: Πρόσωπα του 21»

Εγκαίνια έκθεσης «Σε γνωρίζω από την Όψι: Πρόσωπα του 21» Βασιλική Γκιώνη
Τo Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021 εγκαινιάστηκε στη Δημοτική Αγορά της Ύδρας η έκθεση «Σε γνωρίζω από την Όψι: Πρόσωπα του 21».

Χαιρετισμούς απηύθυναν, ο Δήμαρχος Ύδρας Γεώργιος Ε. Κουκουδάκης, ο Γενικός Γραμματέας της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος κ. Θεμιστοκλής Κοντογούρης οι επιμελήτριες της έκθεσης επιμέλεια Ίριδα Κρητικού και Ιφιγένεια Βογιατζή. Η πρόεδρος της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος κα Φανή Μαλλούχου -Tufano προσέφερε στον Δήμαρχο Ύδρας το αναμνηστικό μετάλλιο της Εταιρείας για τα 200 χρόνια από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, το οποίο φιλοτέχνησε η διεθνούς κύρους σχεδιάστρια Έλενα Βότση.

Η έκθεση παρουσιάζεται στην Ύδρα στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου και του Δήμου Ύδρας για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, Προγραμματίζεται, με ενδιάμεσους σταθμούς, να παρουσιαστεί και στην Αθήνα.

Περισσότερες πληροφορίες βρείτε εδώ: https://www.nhmuseum.gr/ektheseis/periodikes/item/17360-s-gnorizo-p-t-n-psi-prosopa-tou-21