To Εθνικό Ιστορικό Μουσείο στο 50ό Φεστιβάλ Βιβλίου

Επισκεφθείτε το περίπτερο με τις εκδόσεις του ΕΙΜ

Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεἰα της Ελλάδος-Εθνικό Ιστορικό Μουσείο συμμετέχει στο 50ό Φεστιβάλ Βιβλίου 2022 στο Ζάππειο, μέσω των εκδόσεών της.

Συμμετέχει επίσης στις εκδηλώσεις που πλαισιώνουν το Φεστιβάλ, με τις ακόλουθες ομιλίες:

Κυριακή 4/9: Νικολέττα Ζυγούρη, Επιμελήτρια Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Τίτλος ομιλίας: "Ο Μητροπολίτης Σμύρνης Χρυσόστομος. Τα αρχιερατικά του άμφια και εμβλήματα από τη Συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου"

Κυριακή 11/9: Ανδρονίκη Μαρκασιώτη, Επιμελήτρια Φωτογραφικού Αρχείου Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Τίτλος ομιλίας: "Η Μικρασιατική Εκστρατεία μέσα από το Φωτογραφικό Αρχείο του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου"

Τετάρτη 14/9: Φίλιππος Μαζαράκης-Αινιάν, Επιμελητής Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Τίτλος ομιλίας: "Φαντάρος στη Μικρασιατική Εκστρατεία: το αδημοσίευτο ημερολόγιο του Δημήτρη Γεώργαρη"

Οι ομιλίες ξεκινούν στις 20.00.