Ιστορική Οικία Λαζάρου Κουντουριώτη - Αίθουσα «Ένδυμα Ψυχής»

Σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στην ΙΟΛΚ, παράρτημα του ΕΙΜ στην Ύδρα, φιλοξενούνται μόνιμα επτά φωτογραφίες του Βαγγέλη Κύρη, κεντημένες από τον Anatoli Georgiev.

Τα έργα είναι αποτέλεσμα της ευρύτερης συνεργασίας του ΕΙΜ με τους δυο καλλιτέχνες οι οποίοι, υπό τον γενικό τίτλο «Ένδυμα Ψυχής», φωτογράφησαν και επεξεργάστηκαν καλλιτεχνικά μεγάλο μέρος από τις φορεσιές της Λαογραφικής Συλλογής του Μουσείου.

Στα έργα της ΙΟΛΚ έχουν φωτογραφηθεί οι ενδυμασίες των Δημητρίου Βούλγαρη (Ύδρα), Ελένης Βούλγαρη (Ύδρα, εγγονή Λαζ. Κουντουριώτη) και του Δημητρίου Γουδή (Σπέτσες), δύο γυναικείες ενδυμασίες της Ύδρας και των Ψαρών, μία ανδρική της Ύδρας και μια ακόμα νησιώτικη ανδρική ενδυμασία. Τα έργα ειναι δωρεά των δημιουργών τους προς την Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος-Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.