Πολιτισμός στις Γειτονιές - Εμπορικό & Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας

Athens Culture Net: Πολιτισμός στις Γειτονιές - Εμπορικό & Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας

Με ξεναγήσεις στην μεγάλη επετειακή έκθεση ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ '21 και στη νέα του έκθεση «Από τη Μεγάλη... στη σύγχρονη Ελλάδα» και με το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο παιδικό εργαστήριο, συμμετέχει το ΕΙΜ, τον Δεκέμβριο, στη δράση του Athens Culture Net του δήμου Αθηναίων Πολιτισμός στις Γειτονιές - Εμπορικό & Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας.

Πιο συγκεκριμένα:

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

Ώρα: 11.00

Η έκθεση αφηγείται το παρελθόν του Ελληνισμού της Μικράς Ασίας και την πορεία της Μικρασιατικής Εκστρατείας, μέσα από κειμήλια, φωτογραφίες, μαρτυρίες, διαδραστικό έκθεμα και βίντεο. Παράλληλα, η αίθουσα συνεδριάσεων της Παλαιάς Βουλής μετατρέπεται σε έκθεμα, καθώς εκεί διαδραματίστηκε το τελευταίο κεφάλαιο της Καταστροφής, η δίκη όσων θεωρήθηκαν υπεύθυνοι για την εθνική τραγωδία. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. Συνιστάται η δήλωση συμμετοχής στο 210 3237617 εσωτ. 205 ή στο email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

Ώρα: 11.00

Απευθύνεται σε παιδιά 5-12 ετών, τα οποία με την καθοδήγηση επιμελητριών του Μουσείου θα κατασκευάσουν χριστουγεννιάτικα στολίδια. Είσοδος ελεύθερη με τηλεφωνική κράτηση στο 210 3237617 εσωτ. 107 και 109.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο παρατείνει το ωράριό του μέχρι τις 18.00 για τις περιοδικές εκθέσεις «ΕΠΑΝΑCYΣΤΑΣΗ ’21» και «Από τη Μεγάλη... στη σύγχρονη Ελλάδα» (μέρος Α΄).

Ξεναγήσεις:

Ώρα: 16.00

Ξενάγηση στην επετειακή έκθεση, στο πλαίσιο της οποίας περιγράφεται και αποτυπώνεται όλη η ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης. Η έκθεση εντάσσεται στο επετειακό πρόγραμμα του ΕΙΜ για τα 200 χρόνια από την έναρξή της. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη. Συνιστάται η δήλωση συμμετοχής στο 2103237617 εσωτ. 111 ή στο  email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.