«Αναζητώντας το χαμένο κειμήλιο στο ΕΙΜ»

Ψυχαγωγική- εκπαιδευτική δράση σε μορφή "δωματίου απόδρασης" (escape room)

Στις 5 Ιανουαρίου 2024 στις 12.00 το μεσημέρι, σε μια εορταστική ατμόσφαιρα το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο θα πραγματοποιήσει πιλοτικά τη νέα του εκπαιδευτικά- ψυχαγωγική του δράση: «Αναζητώντας το χαμένο κειμήλιο στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο...»

”Αγαπημένε μου φίλε,

Βρίσκομαι σε πολύ δύσκολη θέση και εμπιστεύομαι απόλυτα μόνο εσένα για να με βοηθήσεις. Όπως ξέρεις είμαι επικεφαλής επιμελητής στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο. Υπέπεσε πρόσφατα στην αντίληψή μου σχέδιο για την αφαίρεση ενός πολύτιμου ιστορικού κειμηλίου του μουσείου. Δεν ήξερα ποιον να εμπιστευτώ και σε ποιον να μιλήσω, καθώς δεν έχω καταφέρει να ανακαλύψω ποιοι εμπλέκονται....”

Με στοιχεία που θυμίζουν τα θεματικά δωμάτια απόδρασης (escape rooms), παρέες παιδιών αλλά και μεμονωμένοι συμμετέχοντες θα κληθούν να παρατηρήσουν, να συλλέξουν στοιχεία, να συνθέσουν απαντήσεις, να λύσουν γρίφους και να εκπληρώσουν αποστολές αλληλεπιδρώντας με τον χώρο και τους ανθρώπους του Μουσείου αναπτύσσοντας τη συνεργατικότητά τους, εξασκώντας τις πνευματικές τους ικανότητες καθώς και την ταχύτητά τους στη λήψη αποφάσεων και την επίλυση γρίφων και όλα αυτά υπό την αφόρητη πίεση του χρόνου ώστε να καταφέρουν να αποδράσουν εγκαίρως. Αν δεν τα καταφέρουν, απλά θα μείνουν για πάντα παγιδευμένοι στο Μουσείο.

Δεν απαιτούνται ιστορικές γνώσεις, αφού οι συμμετέχοντες εμπλέκονται στην ιστορική αφήγηση του Μουσείου μέσα από τη διαδικασία του παιχνιδιού.

Απευθύνεται σε παιδιά: 14-17 ετών

Τιμή συμμετοχής: 5 ευρώ/άτομο

Προτείνεται η συμμετοχή ομάδων των 3-4 ατόμων. Σύνολο συμμετεχόντων 30 άτομα.

Απαραίτητη η προκράτηση θέσης  και πληροφορίες στο τηλέφωνο: 6938395635