Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2014

Παρασκευή 16 Μαΐου, ώρες 11:00 και 19:30. Εκδηλώσεις: εκπαιδευτική δράση και παρουσίαση έκδοσης.

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2014 η οποία έχει θέμα "Οι Συλλογές μας ενώνουν", διοργανώνεται στις 11:00 η εκπαιδευτική δράση "Με τη ματιά των εφήβων". Κατά τη διάρκεια της δράσης θα προβληθούν βίντεο που δημιούργησαν οι μαθητικές ομάδες στη μόνιμη έκθεση του μουσείου.

Συντονισμός εκδήλωσης: Νικολέτα Ζυγούρη, Επιμελήτρια ΕΙΜ

Την ίδια ημέρα στις 19:30, η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος παρουσιάζει τη δίτομη έκδοση "Ιππότης Γεράσιμος Πιτζαμάνος (1787-1825) Ζωγράφος και Αρχιτέκτων – Η Συλλογή του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου"

Για την έκδοση θα μιλήσουν:

• Αλίκη Νικηφόρου, επίκουρη καθηγήτρια στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, τ. Διευθύντρια ΓΑΚ Αρχείων Ν. Κέρκυρας
  • Leonora Navari, historical bibliographer
  • Αναστασία Κούλη, επιμελήτρια Συλλογών ΕΙΜ και συγγραφέας του έργου