"ΙΜΒΡΟΣ-ΤΕΝΕΔΟΣ: ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ"

Προβολή ντοκιμαντέρ. Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2015, ώρα 19:00.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο σε συνεργασία με το Ελληνικό Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ), παρουσιάζει τα ντοκιμαντέρ "ΙΜΒΡΟΣ-ΤΕΝΕΔΟΣ: ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ", που υλοποιήθηκαν σε συμπαραγωγή με την ΕΡΤ Α.Ε. και τελούν υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίου του Ιμβρίου και της ΟΥΝΕΣΚΟ.

Σκηνοθεσία: Ειρήνη Σαρίογλου & Πάνος Αγγελόπουλος. Μουσική: Ανδρέας Κατσιγιάννης. Τραγούδι: Γιώργος Νταλάρας - Zülfü Livaneli. Ποίηση: Δημήτρης Κ. Παπακωνσταντίνου (Βραβείο Ακαδημίας Αθηνών). Αφήγηση: Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης - Μαρία Ναυπλιώτου. Ηθοποιός: Μιχάλης Γιαννάτος. Εικαστική Επιμέλεια: Παύλος Χαμπίδης.

Είσοδος ελεύθερη