"Θεσσαλονίκη. Στιγμές Ιστορίας"

28 Μαρτίου 2018, ώρα 19:00. Παρουσίαση φωτογραφικού λευκώματος.

Το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο παρουσιάζει το φωτογραφικό λεύκωμα "Θεσσαλονίκη. Στιγμές Ιστορίας". Η έκδοση περιλαμβάνει 432 φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης από τις αρχές του 20ού αι. έως και τη δεκαετία του 1950.

Οι φωτογραφίες προέρχονται από: το Φωτογραφικό Αρχείο της Ιστορικής και Εθνολογικής Εταιρείας της Ελλάδος-Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, το Φωτογραφικό Αρχείο του Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης, το Αρχείο του Εβραϊκού Μουσείου Θεσσαλονίκης και τα προσωπικά αρχεία των Δρ Αντώνη Δ. Σατραζάνη και Γιάννη Μέγα.

Για την έκδοση θα μιλήσουν οι: Θάνος Βερέμης, Ομότιμος Καθηγητής ΕΚΠΑ, Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, βουλευτής Θεσσαλονίκης, Πάνος Θεοδωρίδης, συγγραφέας και Αντώνης Δ. Σατραζάνης, Προϊστάμενος Κέντρου Ιστορίας Θεσσαλονίκης.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τεχνών Δήμου Θεσσαλονίκης Έλλη Χρυσίδου και ο Γενικός Γραμματέας της ΙΕΕΕ Ιωάννης Κ. Μαζαράκης-Αινιάν.

Είσοδος ελεύθερη