"1821: απηχήσεις στο σήμερα". Χορεύοντας στο Μουσείο

Κυριακή 24 Μαρτίου 2019, ώρα 12:00. Παραδοσιακοί χοροί από το χορευτικό συγκρότημα της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας Έκφρασης και Πολιτισμού.

Το χορευτικό συγκρότημα της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας Έκφρασης και Πολιτισμού θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα στην Κεντρική Αίθουσα του Μουσείου.

Ένα σύνολο 45 χορευτών με παραδοσιακές ενδυμασίες θα μας ταξιδέψουν, με τη βοήθεια της μουσικής, στη διαχρονικότητα της ελληνικής παράδοσης.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με τη στήριξη της διοργάνωσης "Αθήνα 2018- Παγκόσμια Πρωτεύουσα Βιβλίου" του δήμου Αθηναίων, μέγας δωρητής της οποίας είναι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και αποτελεί μέρος της σειράς δράσεων "1821: Απηχήσεις στο σήμερα", που οργανώνει το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο με αφορμή τον επετειακό εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821.

Είσοδος ελεύθερη