Τεκμήρια Ιστορίας - Μονογραφίες 2016

Επιμέλεια: Ρεγγίνα Κατσιμάρδου. Αθήνα 2016.

Μονογραφίες των επιστημονικών συνεργατών του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου, εισηγήσεις που ανακοινώθηκαν σε πρόσφατα συνέδρια στα οποία εκπροσωπήθηκε το Μουσείο, πονήματα που προβάλλουν αντικείμενα – τεκμήρια ιστορικών γεγονότων ή εποχών.

Περιεχόμενα του τόμου:

• Παναρίτη Π., Η ανεκτικότητα ως στοιχείο καθημερινότητας σε περιόδους ηρεμίας μεταξύ κατακτητών και κατεκτημένων στην τουρκοκρατούμενη Ελλάδα όπως τεκμηριώνεται από τις συλλογές του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.
  • Κούλη Α., Γεράσιμος Πιτζαμάνος (1787-1825): Μία μορφή του νεοελληνικού διαφωτισμού απέναντι στα μεγάλα ζητούμενα των Επτανησίων και του συνόλου του Ελληνισμού.
  • Ζυγούρη Ν., Τα τυπογραφικά πιεστήρια του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.
  • Καλαϊντζή Κ., Η οργάνωση της χρυσοχοΐας, αργυροχΐας και αδαμαντοδετικής τέχνης στα Επτάνησα το 1844. Με αφορμή ένα έντυπο από τη συλλογή Επτανησιακών Εντύπων της Ι.Ε.Ε.Ε.
  • Βογιατζή Ι., Η Παράγκα. Μία ξεχασμένη σελίδα της ελληνικής κοινοβουλευτικής ιστορίας.
  • Κουκίου Δ., Η υποδοχή της Τιμίας Ζώνης στην Κωνσταντινούπολη το Νοέμβριο του 1871. Μια χάρτινη εικόνα του λαϊκού καλλιτέχνη Αδάμ.
  • Κατσιμάρδου Ρ., Ο γεωγράφος και ιστορικός Αντώνιος Μηλιαράκης (1841-1905).
  • Κάνδια Α., Το Πεδίον του Άρεως μέσα από ιστορικές πηγές του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου.
  • Νικολάου Γ., Η Ιστορική και Εθνολογική Εταιρεία της Ελλάδος την περίοδο 1927-1947.